Archos 50 Saphir – test wytrzymałego i wodoodpornego smartfona

Archos 50 Saphir to propozycja dla osób potrzebujących czegoś bardziej odpornego niż zwykłe smartfony. Jest wodoodporny i posiada solidną obudowę, a do tego całkiem niezłą wydajność. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

  • CPU : MediaTek MT6737T  4 rdzenie 1,50 GHz
  • GPU : ARM Mali-T720 MP2 @600 MHz
  • RAM : 2GB
  • Pamięć wewnętrzna : 16 GB
  • Slot kart microSD : do 128GB
  • Ekran : 720 x 1280 px (5″) 294 ppi IPS TFT
  • Ochrona wyświetlacza: Corning Gorilla Glass 4
  • Klasa ochrony: IP68
  • System : Android 6.0
  • SIM : 1x micro SIM + 1x micro SIM lub 1x micro SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G / WCDMA :  900 / 2100
  • LTE : 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.0
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 13 Mpx + LED
  • Przedni aparat : 5 Mpx
  • Filmy: 1080p
  • Bateria : 5000 mAh
  • Wymiary: 146,60 x 75,90 x 13,90 mm
  • Waga: 222 g

Zawartość zestawu

  • Archos 50 Saphir
  • Folia ochronna
  • Słuchawki
  • Kluczyk do szuflady kart
  • Ładowarka USB
  • Przewód USB/microUSB
  • Instrukcja

Archos_50_Saphir_2

Archos 50 Saphir jest czarny, obudowa wykonana została z solidnej warstwy tworzywa sztucznego, które jest lekko sprężyste. Dzięki temu w razie upadku miejsce uderzenia jest dobrze amortyzowane. Ekran chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass 4, które zapewnia ochronę przed zarysowaniami, a także w 80% przypadków uchroni ekran przed rozbiciem przy upadku na twardą powierzchnię (chodnik) z wysokości 1 metra. Pomimo tego producent zdecydował się na dołączenie do zestawu folii ochronnej. Dodatkowo obudowa została uszczelniona, a wszystkie gniazda są zabezpieczone gumowymi klapkami. Dzięki temu smartfon jest wodoodporny i posiada certyfikat IP68. Określa on, że urządzenie jest całkowicie pyłoszczelne, oraz może być zanurzone w wodzie przez 30 minut do głębokości 1 metra.

Archos_50_Saphir_3

Od frontu nad ekranem znajduje się głośnik rozmów, oraz przedni aparat 5Mpx. Ramki obudowy wystają około milimetra ponad ekran, nie przeszkadza to w użytkowaniu a ma bardzo duże znaczenie przy ewentualnym upadku smartfona na ekran i zapewnia dodatkową ochronę.

Archos_50_Saphir_5

Z prawej strony smartfona umieszczono przyciski regulacji głośności i włącz/wyłącz.

Archos_50_Saphir_12

Z lewej strony pod gumową klapką znajduje się szufladka na karty microSIM i microSD, którą otwieramy kluczykiem. Możemy też wyciągnąć ją za pomocą małego haczyka, w który została wyposażona.

Archos_50_Saphir_7

Od dołu również za gumową klapką znajduje się gniazdo microUSB.

Archos_50_Saphir_6

Od góry zabezpieczone w ten sam sposób, umieszczone zostało wyjście słuchawkowe.

Archos_50_Saphir_4

Od spodu znajdziemy główny aparat 13 Mpx, diodę LED, główny głośnik, oraz ładnie wkomponowane logo producenta.

Archos 50 Saphir przez swoją pancerną budowę waży ponad 200 gram, czuć jego ciężar w dłoni. Boczne wytłoczenia zapewniają bardzo dobre trzymanie smartfona w dłoni. Nawet w roboczej rękawicy, czy w grubych zimowych rękawiczkach nie ma możliwości żeby urządzenie wyślizgnęło się z ręki.

Archos_50_Saphir_10

Wodoodporność i pyłoszczelność smartfona przetestowałem w Jeziorze Tarnobrzeskim, gdzie Archos pobawił się w piasku i popluskał w zimnej już niestety wodzie. Po wyjęciu woda spływała z niego jak z kaczki i bardzo szybko był suchy bez potrzeby wycierania. Co ciekawe gdy położyłem go na brzegu, ale tak żeby sięgały go fale, przepływająca po nim woda przewijała główny ekran.

Archos_50_Saphir_8

Ekran Archosa 50 Saphir wykonany został w technologii IPS i posiada rozdzielczość 720 x 1280 px. Przy przekątnej pięć cali, jest ona wystarczająca, na pewno ma też pozytywny wpływ na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Kolory są żywe, miłe dla oka. Ekran jest jasny i pozwala na obsługę smartfona w pełnym słońcu. Ponieważ smartfon wyposażony jest w czujnik światła, to jasność może być ustawiana automatycznie, dostosowując się do otoczenia. Do dyspozycji użytkownika oddana została technologia MiraVision, która zwiększa jakość obrazu. Dzięki niej możemy zmieniać tryby obrazu: standardowy, żywy, użytkownika. W trybie użytkownika możemy ręcznie ustawić kontrast, nasycenie, jakość obrazu, ostrość i temperaturę kolorów. Możemy też regulować kontrast wideo, oraz ustawić ochronę wzroku, za pomocą filtra światła niebieskiego.

Wnętrze Archosa 50 Saphir kryje czterordzeniowy procesor MediaTek MT6737T o częstotliwości taktowania 1,5GHz. Układ graficzny to ARM Mali-T720 600Mhz. Całości dopełnia 2 GB pamięci operacyjnej. Smartfon posiada 16 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Zestaw w tej konfiguracji w benchmarku AnTuTu v6.2.7 uzyskał 38859 punktów.

Jak ta wydajność przekłada się na użytkowanie? Do przeglądania internetu, oglądania filmów, czy w samym działaniu systemu nie zaobserwujemy żadnych przycięć czy spowolnień. Wszystko śmiga, surfowanie po internecie jest czystą przyjemnością. W grach smartfon także nieźle sobie radzi, chociaż zdarzają mu się spowolnienia.

Archos 50 Saphir ma przeciętny głośnik, który gra płasko ale za to jest głośny. Bardzo dobrze sprawdza się podczas rozmów. Mikrofon dobrze zbiera głos, głośność rozmówcy także jest na bardzo dobrym poziomie. Nic nie trzeszczy, nie ma zakłóceń.

Po podłączeniu słuchawek jakość dźwięku jest bardzo dobra. Podłączałem kilka modeli i smartfon poradził sobie z każdymi, nawet dużymi słuchawkami. Archos ma jednak słuchawki dołączone w zestawie. Mowa o popularnych pchełkach, które niestety nie zachwycają. Nadają się do rozmów, do słuchania muzyki lepiej zaopatrzyć się w coś lepszego.

Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.0. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative iRoar Go, Divoom Voombox, Creative T50, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 1c.

Archos_50_Saphir_9

Archos 50 Saphir posiada przedni aparat o rozdzielczości 5 Mpx, który służy do robienia zdjęć selfie. Jakość zdjęć nim wykonywanych jest przeciętna. Zdjęcia przy dobrym oświetleniu wychodzą poprawnie. Jeśli przeniesiemy się do pomieszczenia, od razu pojawia się duży szum.

Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 13 Mpx. Przy ładnej pogodzie aparat potrafi zrobić bardzo ładne zdjęcia. Po przejściu do pomieszczenia jest gorzej, widać szumy na zdjęciach, a im ciemniej tym jest ich więcej. Sytuację poprawia użycie diody doświetlającej, dzięki której mamy więcej światła i zmniejsza się zaszumienie na zdjęciach.  Jak na pancerny smartfon, którego podstawowym celem nie jest fotografia, Archos spisuje się na prawdę dobrze.

Przykładowe zdjęcia poniżej.

Smartfon nagrywa filmy wideo w rozdzielczości 1080p, poniżej przykładowe nagranie.

Archos 50 Saphir posiada baterię o pojemności 5000 mAh. Podczas normalnego użytkowania bateria pozwala na 3 – 4 dni pracy bez ładowania. Jeśli nie gramy, a smartfon służy nam do rozmów i smsów i czasem przeglądania internetu, to bez problemu uzyskamy wynik 5 dni bez ładowania i to bez włączonego trybu oszczędzania energii. Jeśli smartfona używamy sporadycznie i korzystamy z wcześniej wymienionego trybu, to bateria na jednym ładowaniu wytrzyma i tydzień. Przy intensywnym korzystaniu smartfon będziemy ładować co drugi dzień. Archos wyposażony jest w moduł szybkiego ładowania Pump Express.

Archos_50_Saphir_11

Podsumowanie

Archos 50 Saphir to udany pancerniak, który poza solidną ochroną oferuje także wydajność na przyzwoitym poziomie. Mocną stroną smartfona jest długi czas pracy na baterii. Cena nie jest wygórowana, więc warto zainteresować się tym modelem.

Cena
Od 877 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

archos-logo